Według ustawy Prawo zamówień publicznych wykonawca samodzielnie ubiegający się o zamówienie publiczne może skorzystać z zasobów podmiotu trzeciego, aby spełnić wszystkie warunki udziału w postępowaniu. I choć poleganie na zasobach innych podmiotów przez wykonawcę jest dopuszczalne, to należy tutaj kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Może bowiem dojść do sytuacji, w której oświadczenie JEDZ podmiotu trzeciego zostanie uznane za wprowadzające zamawiającego w błąd.
Weryfikacja podmiotu udostępniającego zasoby
Korzystanie z zasobów podmiotu trzeciego to nie tylko przywilej, ale i szereg obowiązków – m.in. przedłożenie zamawiającemu dokumentów związanych z podmiotem udostępniającym zasoby. Materiały te pozwalają zamawiającemu na ocenę tegoż podmiotu oraz oszacowanie stopnia, w jakim zobowiązanie podmiotu udostępniającego zasoby do współpracy przy realizacji zamówienia jest realne i wiarygodne.
– Wykonawca biorący udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego nie może bezgranicznie ufać swoim kontrahentom. Nadmierne zaufanie w kontaktach z podmiotem trzecim udostępniającym na jego rzecz zasoby i bezrefleksyjne opieranie się na oświadczeniach tego podmiotu bez ich wcześniejszej weryfikacji, może skutkować wystąpieniem po stronie wykonawców negatywnych skutków, zwłaszcza gdy informacje przedstawiane przez podmiot trzeci nie są prawdziwe – tłumaczy nasza ekspertka Justyna Góźdź z Zespołu Prawa Zamówień Publicznych.
Odpowiedzialność wykonawcy za zgodność danych podmiotu trzeciego
Na wykonawcy, który korzysta z zasobów podmiotu trzeciego ciąży duża odpowiedzialność. Jeśli podmiot ten zatai np. fakt spełniania jednej z przesłanek wykluczających, to wówczas konsekwencje formalne spadają na wykonawcę. Obowiązek wypełnienia formularza JEDZ w sposób jednoznaczny i zgodny z prawdą ciąży zarówno na wykonawcy, jak i podmiocie trzecim. Dokument ten zawiera m.in. informacje o nałożonych wcześniej karach umownych czy odstąpieniu od umowy. Koniecznym jest, aby wykonawca zweryfikował prawdomówność podmiotu trzeciego.
Należyta staranność i weryfikacja wiarygodności podmiotu trzeciego
– Rozwiązaniem pozwalającym na zabezpieczenie się wykonawcy jest jego większa aktywność, w tym w szczególności podejmowanie działań weryfikacyjnych przeszłość kontraktową podmiotu trzeciego a także oświadczeń dotyczących posiadanych przez ten podmiot: doświadczenia i zasobów. Niech należyta staranność wykonawców przestanie być pozbawionym treści frazesem, lecz stanie się kształtującym zaufanie w kontaktach biznesowych standardem. Zdrowe relacje pomiędzy wykonawcami to zdrowy rynek zamówień publicznych – zaznacza Justyna Góźdź.