Branża budowlana wciąż mierzy się z nowymi wyzwaniami prawnymi. Jak oceniać ustawę PZP po 3 latach obowiązywania? Czy polski rynek powinien być chroniony przed wykonawcami spoza UE? Jak pogodzić oczekiwania wykonawców przy publicznych kontraktach budowlanych z możliwościami zamawiających? Na te pytania odpowiadali uczestnicy dyskusji Otoczenie prawne sektora budownictwa – wyzwania na lata 2025-2027 podczas II edycji Kongresu Budownictwa Polskiego. Wśród prelegentów znalazł się prof. Przemysław Drapała – partner zarządzający JDP – a także:
- Przemysław Grosfeld, Wiceprezes, Urząd Zamówień Publicznych
- Mariusz Haładyj, Prezes, Prokuratoria Generalna RP
- Ewa Jurek, Dyrektor Zespołu Prawa, Skanska
- Marcin Mochocki, Członek Zarządu, PKP Polskie Linie Kolejowe SA
- Wojciech Trojanowski, Członek Zarządu, STRABAG
Podczas panelu prof. Drapała zwrócił uwagę na problemy i wyzwania występujące zarówno w fazie pozyskiwania, jak i realizacji kontraktów – m.in. naprzemienne okresy kumulacji i braku przetargów, potrzebę oceny ryzyk prawnych realizacji danego zamówienia przed złożeniem oferty przez wykonawców z sektora MŚP, utrzymanie tendencji przenoszenia ryzyk na wykonawców czy kontynuację segmentacji wzorców umów stosowanych przez zamawiających.
W toku dyskusji podkreślono potrzebę stworzenia jednego wzorca umowy o roboty budowlane w zamówieniach publicznych, który byłby powszechnie stosowany przez zamawiających – z limitowanymi zmianami uwzględniającymi specyfikę danej inwestycji.
Podczas panelu rozmawiano również o wzorcach kontraktów stosowanych przez głównych zamawiających i rozstrzyganiu sporów powstających przy realizacji inwestycji. Spotkanie zakończyło się przyjęciem Uchwały II Kongresu Budownictwa Polskiego.