W związku ze zmianami cen rudy żelaza, gwałtownemu wzrostowi ulegają także ceny stali oraz zbrojenia, co bezpośrednio wpływa zarówno na sytuację podwykonawców i dostawców tych materiałów, jak i generalnych wykonawców realizujących (prywatne i publiczne) inwestycje. W wyniku tych zmian firmy poszukują prawnych możliwości uzyskania podwyższenia wynagrodzenia w celu pokrycie dodatkowych kosztów lub strat spowodowanych wspomnianym wzrostem cen w okresie 2020-21.
W czasie webinarium przedstawimy Państwu – bazując na naszych doświadczeniach oraz unikalnym know-how – w jaki sposób przygotować, dochodzić i bronić się przed roszczeniami o waloryzację wynagrodzenia w związku ze wzrostem cen stali. Webinar pozwoli Państwu poznać strategie działania, które mogą realizować firmy stali w celu zabezpieczenia swoich interesów w związku ze wzrostem cen stali.
Prowadzący webinarium prawnicy kancelarii JDP posiadają wyjątkowe na polskim rynku prawniczym doświadczenie w skutecznym przygotowaniu i dochodzeniu roszczeń o podwyższenie wynagrodzenia w związku z nadzwyczajnym wzrostem cen i kosztów (waloryzacja sądowa). Uzyskali w 2017 r. pierwszy w Polsce prawomocny wyrok zasądzający podwyższenie wynagrodzenia wskutek nadzwyczajnego wzrostu cen materiałów przed EURO 2012. W chwili obecnej reprezentują firmy z różnych branż w postępowaniach sądowych dotyczących zmian wynagrodzenia w wyniku nadzwyczajnego wzrostu cen i kosztów dochodząc roszczeń o łącznej wartości przekraczającej 750 mln PLN.
Data: 15 kwietnia 2021
Czas trwania: 11:00 – 12:30
Organizatorzy:
- kancelaria JDP
- Izba Gospodarcza Gazownictwa (IGG)
- Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa (OIGD)
- Polski Związek Pracodawców Budoniwctwa (PZPB)
Zaproszenie kierujemy do firm członkowskich należących do IGG, OIGD i PZPB:
- przedsiębiorców działających w otoczeniu rynku stali,
- wykonawców konstrukcji stalowych, hal produkcyjnych i magazynowych,
- generalnych wykonawców inwestycji budowlanych i infrastrukturalnych.
Nasz webinar może okazać się szczególnie przydatne dla członków zarządu, dyrektorów finansowych, szefów działów prawnych oraz koordynatorów pionów w działach prawnych ww. firm.
Podczas webinaru odpowiemy na następujące pytania:
- Czy nagły wzrost cen rudy żelaza i stali w ostatnim czasie (2020- 21) ma cechy nadzwyczajnej zmiany stosunków w rozumieniu Kodeksu cywilnego?
- Jakie roszczenia mogą powstać w związku z obserwowanym nagłym wzrostem cen stali? Komu roszczenia te przysługują?
- W jaki sposób można uzyskać podwyższenie wynagrodzenia w związku ze zmianą cen stali i jaką przyjąć strategię prawną w tym celu? Jak bronić się przed takimi roszczeniami?
- Czy zamawiający publiczni mogą odpowiadać solidarnie z generalnym wykonawcą za podwyższone wynagrodzenie należne podwykonawcy lub dostawcy w związku z nagłym wzrostem cen stali?
Webinar poprowadzą:
- Prof. Przemysław Drapała – Partner w kancelarii JDP, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w doradztwie prawnym dla wiodących wykonawców inwestycji infrastrukturalnych, inwestorów prywatnych oraz podwykonawców, pełnomocnik procesowy w ponad 100 postępowaniach sądowych i arbitrażowych dotyczących inwestycji budowlanych i infrastrukturalnych, uznany w prestiżowym międzynarodowym rankingu firm prawniczych The Legal 500 za Leading Individual in Poland w kategorii Construction/Construction Disputes (2018-2021), wyróżniony w tej kategorii także w międzynarodowym rankingu Chambers Europe, kieruje zespołem 30 prawników.
- Adw. Mariusz Nowakowski, MLE – Senior Associate w kancelarii JDP, od ponad 10 lat reprezentuje wiodących polskich i zagranicznych wykonawców z branży inwestycji drogowych, kolejowych, energetycznych oraz przemysłowych w sporach sądowych dotyczących inwestycji infrastrukturalnych, specjalizuje się w postępowaniach o podwyższenie wynagrodzenia z uwagi na nadzwyczajne zmiany kosztów realizowania inwestycji (rebus sic stantibus), posiada bogate doświadczenie w doradztwie w toku negocjowania, wykonywania oraz rozliczania umów o roboty budowlane (tzw. claim management).
- Jakub Oliver Hotewicz – Associate w kancelarii JDP, specjalizuje się w postępowaniach krajowych i transgranicznych prowadzonych przed sądami powszechnymi oraz sądami arbitrażowymi ze szczególnym uwzględnieniem sporów infrastrukturalnych (m.in. w oparciu o wzorce FIDIC) z zakresu waloryzacji umownej i sądowej oraz wynagrodzenia za roboty dodatkowe i zamienne. Zajmuje się doradztwem dla branży budowlanej i infrastrukturalnej oraz z zakresu prawa zamówień publicznych.
>> POBIERZ ZAPROSZENIE <<