Nasi eksperci – prof. Przemysław Drapała oraz Michał Drozdowicz – wzięli udział w II Kongresie Energetyki Jądrowej organizowanym przez Izbę Gospodarczą Energetyki Jądrowej i Środowiska, gdzie debatowali na tematy związane z budową elektrowni jądrowych w Polsce.
Podczas panelu Wykonawcy – plany i wymagania stawiane firmom w łańcuchu dostawców energetyki jądrowej prof. Przemysław Drapała – radca prawny i partner zarządzający JDP – znalazł się w gronie specjalistów z zakresu energetyki jądrowej:
- Colina Ellama (Cohesive, Chief Executive Officer),
- Jona Fowlera (Jacobs, Group Director – Nuclear Power Programmes),
- Macieja Olka (Budimex, Członek Zarządu, Dyrektor Operacyjny Budownictwa Kolejowego, Energetycznego i Przemysłowego),
- Anny Kopytowskiej (Arabelle Solutions Poland Sp. z o.o., Prezes Zarządu),
- Wojciecha Kozysy (Accenture in Poland, Associate Director – Health and Public Services).
Przemysław Drapała przedstawił m.in. zagadnienia związane z polskimi regulacjami prawnymi dotyczącymi kontraktów budowlanych i infrastrukturalnych oraz ich wpływem na budowę elektrowni jądrowej.
– Wyłączenie największej w historii Polski inwestycji infrastrukturalnej – budowy elektrowni jądrowej w Choczewie o szacunkowej wartości co najmniej 150 mld zł – spod działania polskiego prawa zamówień publicznych ma istotne niekorzystne skutki prawne dla polskich firm, które będą występowały w pozycji podwykonawców, usługodawców i dostawców na rzecz amerykańskich generalnych wykonawców. W ten sposób wyłączono obowiązywanie ważnych cywilnoprawnych przepisów o funkcjach ochronnych dla podwykonawców, usługodawców i dostawców, zabezpieczających ich interes w zakresie otrzymania należnego wynagrodzenia, otrzymania waloryzacji, kontroli treści umów z podwykonawcami oraz ochrony przed rażąco niekorzystnymi postanowieniami wprowadzanymi przez generalnego wykonawcę – komentuje prof. Drapała.
Prof. Drapała wskazał na pilną potrzebę podjęcia działań legislacyjnych w celu zapewnienia ochrony prawnej interesów podwykonawców i dostawców związanych z budową elektrowni atomowej.
Michał Drozdowicz, jako partner kancelarii i szef Zespołu Energetyki i Źródeł Odnawialnych w JDP, w dyskusji Atom – „game changer” transformacji sektora elektroenergetycznego? omawiał stan regulacyjno-prawny dla inwestycji związanych z energetyką jądrową oraz dokumenty strategiczne: PPEJ/PEP2040. W debacie o polskiej drodze do atomu towarzyszyli mu:
- Maciej Bando (Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej)
- Rafał Gawin (Urząd Regulacji Energetyki, Prezes)
- Andrzej Głowacki (Państwowa Agencji Atomistyki, Prezes)
- Robert Paprocki (Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., Pełnomocnik Zarządu ds. Integracji Elektrowni Jądrowych z KSE)
- Paweł Smoliński (Urząd Dozoru Technicznego, Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju)