Międzynarodowy klient kancelarii JDP odzyskał zaawansowane technologicznie maszyny i urządzenia o wartości ponad 50 milionów złotych.

Wspomniany sprzęt stanowił wcześniej przedmiot sprzedaży poleasingowej. Umowa sprzedaży przewidywała zastrzeżenie prawa własności na rzecz sprzedawcy do czasu zapłaty pełnej kwoty ceny sprzedaży. Kupujący nie tylko nie zapłacił ceny, ale również nie zwrócił mienia. Jednocześnie dalej korzystał z maszyn i urządzeń, realizując kontrakty zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Standardowe działania egzekucyjne nie przynosiły efektów – wskazuje Adrian Andrychowskisenior associate w Zespole Sporów Komercyjnych w kancelarii JDP, zaangażowany w projekt – dłużnik próbował wszelkich sposobów, aby uniemożliwić egzekucję, przekazując m.in. maszyny pomiędzy różnymi spółkami, a nawet próbując sprzedać część maszyn na inny kontynent drogą morską. – dodaje mec. Andrychowski.

Dlatego też zespół JDP zdecydował się na podjęcie niekonwencjonalnych działań, które okazały się skuteczne. Dzięki intensywnej współpracy z działem prawnym klienta, a także niemieckimi, holenderskimi oraz polskimi organami ścigania, zespołowi JDP udało się doprowadzić do zwrotu własności klientowi.

 Zlecenie okazało się być wyjątkowo skomplikowane prawnie i wymagało połączenia ekspertyz z obszaru prawa kontraktowego, spółek, egzekucyjnego oraz z zakresu postępowania karnego. Ze względu na rozmieszczenie maszyn w kilku różnych lokalizacjach, akcja mająca na celu odzyskanie własności klienta musiała być przeprowadzona w tej samej chwili, we wszystkich miejscach w celu skutecznego zabezpieczenia mienia. Sukces nie byłby możliwy bez sprawnej i szybkiej organizacji pracy całego zespołu prawnego i technicznego, a także naszego doświadczenia w obsłudze klientów niemieckojęzycznych. – mówi Marcin Chomiuk, partner kierujący zespołem.

Oprócz Marcina Chomiuka i Adriana Andrychowskiego, z ramienia kancelarii JDP klienta reprezentowali także: Filip Rasała – radca prawny, senior associate w Zespole Postępowań Sądowych i Arbitrażowych, a także Zuzanna Cybulskaassociate w Zespole Transakcyjnym i Doradztwa Kontraktowego.

Rynek Prawniczy