Sprawa dotyczyła sprzętu, który został wyleasingowany przez klienta JDP jednej z firm zajmującej się specjalistycznymi usługami budowlanymi. Pomimo zaprzestania płatności rat leasingowych przez kontrahenta, odmawiał on zwrotu maszyn oraz w dalszym ciągu używał ich przy świadczeniu swoich usług na terenie całej Polski.

 Mobilność tych maszyn oraz podejmowane przez nieuczciwego kontrahenta działania faktyczne i prawne bardzo komplikowały sprawę ich zwrotu – wskazuje Adrian Andrychowskisenior associate w Zespole Sporów Korporacyjnych i Komercyjnych – Przy dochodzeniu praw klienta pewne problemy stwarzały też niedawne zmiany w prawie dotyczące egzekucji z ruchomości, dlatego też w tej sprawie musieliśmy zwrócić się w kierunku bardziej niestandardowych sposobów dotyczących odzyskiwania mienia – dodaje mec. Andrychowski.

Dzięki skoordynowanej przez kancelarię JDP międzynarodowej współpracy pomiędzy działem prawnym klienta, jego niemieckimi prawnikami oraz polskimi i niemieckimi organami ścigania udało się doprowadzić do zwrotu własności klientowi.

– Skuteczne prowadzenie tej sprawy wymagało połączenia wiedzy z różnych obszarów prawa polskiego, jak i niemieckiego, które regulowało stosunek leasingu – wskazuje dr Marcin Chomiuk, partner kierujący Zespołem Sporów Korporacyjnych i Komercyjnych – Było to możliwe dzięki naszej specjalizacji w prowadzeniu sporów o międzynarodowym zasięgu  – wskazuje dalej dr Chomiuk.

Oprócz dr Marcina Chomiuka i Adriana Andrychowskiego, z ramienia kancelarii JDP klienta reprezentowali także: Filip Rasała – radca prawny, senior associate w Zespole Postępowań Sądowych i Arbitrażowych, a także Zuzanna Cybulskaassociate w Zespole Transakcyjnym i Doradztwa Kontraktowego.

Wygrana sprawa to kolejny sukces prawników z tego zespołu. W czerwcu 2020 r. udało im się odzyskać zaawansowane technologicznie maszyny i urządzenia o wartości prawie 50 mln zł.

Rynek Prawniczy