Zapraszamy do lektury alertów JDP HR, w których nasze ekspertki opisują najważniejsze zmiany i nowe wyzwania dla pracodawców w związku ze zbliżającymi się regulacjami kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej i kontroli trzeźwości pracowników.
>> Pobierz alert Praca zdalna <<
>> Pobierz alert Kontrola trzeźwości pracowników <<
Kontakt:
dr Joanna Ostojska-Kołodziej – Adwokat, Counsel, Head of Employment Practice
Magdalena Bartnik – Adwokat, Senior Associate
Aleksandra Pisarek – Aplikantka radcowska, Associate
PRACA ZDALNA – NOWE PRZEPISY W KODEKSIE PRACY
- Nowelizacja Kodeksu pracy regulująca pracę zdalną wejdzie w życie najprawdopodobniej w marcu 2023 roku. Ustawa została niedawno przekazana przez Sejm Prezydentowi do podpisu.
- Pracodawcy, u których pracownicy pracują zdalnie lub hybrydowo, jak również ci, którzy chcą wprowadzić takie rozwiązanie w przyszłości, powinni odpowiednio uregulować zasady dotyczące stosowania home office w swoich organizacjach i dostosować sytuację oraz, odpowiednio, wewnętrzne regulacje, do nowego stanu prawnego.
- Pracodawcy, u których funkcjonują związki zawodowe, powinni wziąć pod uwagę również czas na uzgodnienie nowych regulacji.
BADANIE TRZEŹWOŚCI PRACOWNIKÓW – NOWE PRZEPISY W KODEKSIE PRACY
- Nowelizacja kodeksu pracy umożliwiająca pracodawcom przeprowadzenie kontroli trzeźwości pracowników wejdzie w życie najprawdopodobniej na początku lutego 2023 roku. Ustawa oczekuje na podpis Prezydenta. Pracodawcy będą mogli również kontrolować pracowników na obecność w ich organizmach środków działających podobnie do alkoholu.
- W oczekiwaniu na wejście w życie nowych przepisów, z uwagi na krótkie, 14-dniowe vacatio legis, jak i obowiązek poinformowania pracowników o nowych procedurach z minimum 2-tygodniowym wyprzedzeniem, już teraz pracodawcy powinni zadbać o sporządzenie i wprowadzenie do swoich organizacji skutecznych, niebudzących wątpliwości procedur przeprowadzania kontroli trzeźwości pracowników.
- Rzetelne udokumentowanie całego przebiegu badania będzie mieć szczególne znaczenie w kontekście potencjalnych sporów sądowych, które mogą powstać w wyniku złożenia przez pracownika odwołania w przypadku jego zwolnienia z przyczyn związanych z nietrzeźwością w miejscu pracy.
- Pracodawcy powinni zadbać również o obiektywny dobór pracowników, którzy będą poddawani kontrolom trzeźwości, aby nie narazić się na zarzut nierównego traktowania.