2 listopada br. Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołanie konsorcjum PORR S.A./CNIM od decyzji zamawiającego w sprawie wyboru wykonawcy warszawskiej spalarni.

Konsorcjum reprezentowali prawnicy z JDPWojciech Merkwa wraz z zespołem: Piotrem Dumą, Arturem Krępą i Iwo Franaszczykiem.

Pierwotnie najkorzystniejszą ofertę, wartą ponad 1 mld zł brutto, przedstawiła spółka Shanghai Electric Power Construction (SEPC) należąca do koncernu PowerChina, jednak ostatecznie w postępowaniu pozostało jedynie konsorcjum spółek CNIM S.A., Porr S.A. oraz CNIM Poznań S.A., którego oferta przewyższała ofertę Shanghai i tym samym budżet zamawiającego o ok. 700 mln zł.

Prawnicy z JDP wykazali, że przedstawione przez SEPC referencje, które miały udowodnić, że spółka ma doświadczenie w realizacji inwestycji podobnych do tej planowanej w Warszawie nie są wiarygodne w świetle informacji dostępnych publicznie. Jednocześnie przedstawienie niewiarygodnych referencji, nieodpowiadających rzeczywistości, zostało uznane przez KIO jako wprowadzenie zamawiającego w błąd.

Więcej na Rynku Prawniczym