Nasz zespół reprezentuje polskie i zagraniczne podmioty w postępowaniach przed sądami powszechnymi oraz krajowymi i zagranicznymi sądami arbitrażowymi (KIG, Lewiatan, ICC, VIAC, DIS, UNCITRAL). Klienci szczególnie doceniają nasze wieloletnie doświadczenie i skuteczność w prowadzeniu złożonych sporów sądowych i arbitrażowych dotyczących inwestycji budowlanych i infrastrukturalnych. W tym obszarze powadziliśmy kilkanaście precedensowych postępowań (także przed Sądem Najwyższym), przyczyniając się niejednokrotnie do kształtowania polskiego orzecznictwa sądowego. Prof. Przemysław Drapała łączy wieloletnie doświadczenie i umiejętności pełnomocnika procesowego z doświadczeniami wynikającymi z pełnienia funkcji arbitra.
Kancelaria z powodzeniem reprezentuje ponadto wiodące spółki z branży automotive, nieruchomości, dostawców złożonej technologii, a także instytucje finansowe w postępowaniach sądowych i arbitrażowych związanych z ich działalnością. Sukcesy odnotowujemy również, prowadząc spory dotyczące fuzji i przejęć, umów handlowych, skutków ogłoszenia upadłości, a także postępowania o uchylenie wyroków sądów polubownych.
Współpracujemy z renomowanymi zagranicznymi kancelariami, reprezentując polskich przedsiębiorców oraz wspierając przedsiębiorców zagranicznych w postępowaniach prowadzonych w Polsce lub pozostających w związku z prawem polskim.
JDP ma wyjątkowe doświadczenie i kompetencje w zakresie waloryzacji wynagrodzenia z kontraktów poparte sukcesami.
W 2017 r. uzyskaliśmy dla PORR S.A. precedensowy wyrok, na podstawie którego wynagrodzenie zostało podwyższone w związku z nieprzewidywalnym wzrostem cen asfaltu i paliw. Wyrok ten stanowi punkt odniesienia dla dalszego rozwoju orzecznictwa.
Obecnie doradzamy zarówno wiodącym na rynku, jak i średniej wielkości firmom w zakresie przygotowania i uzasadnienia wniosków o waloryzację w związku z nieprzewidywalnymi wzrostami cen i kosztów oraz w negocjacjach prowadzących do zawarcia aneksów. Reprezentujemy też klientów w kilkudziesięciu postępowaniach sądowych o podwyższenie wynagrodzenia (ryczałtowego i kosztorysowego) wskutek zmiany cen i kosztów, w których łączna wartość przedmiotu sporów przekracza 750 mln zł.
Zapoznaj się z naszymi eksperckimi materiałami dotyczącymi waloryzacji kontraktów w związku ze wzrostem cen materiałów i kosztów wykonania.
Wniosek wykonawcy o zmianę umowy (podwyższenie wynagrodzenia) na podstawie przepisów Pzp lub postanowień umowy
Umowny mechanizm waloryzacyjny
Roszczenie wykonawcy o waloryzację wynagrodzenia na podstawie kodeksu cywilnego (klauzula rebus sic stantibus)
„Rażąca strata” jako przesłanka do sądowego podwyższenia wynagrodzenia
02 / 17
03 / 17
04 / 17
05 / 17
06 / 17
07 / 17
08 / 17
09 / 17
10 / 17
11 / 17
12 / 17
13 / 17
14 / 17
16 / 17